Pozycjonowanie Lokalne

Pozycjonowanie lokalne (local SEO, pozycjonowanie regionalne) to złożony proces polegający na promowaniu strony internetowej w wyszukiwarkach google, yahoo, bing… na podstawie słów kluczowych związanych bezpośrednio z określoną lokalizacją. Chcąc dobrze promować swoją firmę w wyszukiwarce warto dostosować się do zachowań internautów. Obecnie wielu użytkowników wyszukuje usług lub produktów w internecie, wpisując frazy związane z konkretnym miastem lub regionem.

W tym artykule przybliżymy Ci wszystko co dotyczy Pozycjonowania lokalnego, regionalnego, ogolnego (Globalnego) oraz dowiesz się która z w/w opcji będzie dla ciebie najlepsza.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Pozycjonowanie lokalne pomoże Ci:

  • zdobyc wiecej klientow lokalnych
  • dać się poznać potencjalnym klientom w twojej okolicy
  • wzmocnić i rozbudować lokalny wizerunek firmy
  • zdobyc znacząca przewage nad konkurencja
  • przygotować i rozwinąć strategie do pozycjonowania ogólnego

Dzieje się tak np. podczas wyjazdu na wakacje, gdy nagle daleko od domu nasz samochód odmawia posłuszeństwa. Oczywiście nie ma mowy o tym, że nasz zaufany mechanik przejedzie kilkaset kilometrów by nam pomóc. W takich sytuacjach sięgamy po tablet czy smartfon i wyszukujemy najbliższego serwisu napraw w okolicy. Podobnie jest gdy szukamy w sąsiedztwie pralni, zegarmistrza lub jubilera. I dlatego bardzo istotne stało się pozycjonowanie lokalne.

Załóżmy, że prowadzisz warsztat samochodowy w Chicago i reklamujesz się za pomocą strony internetowej, którą pozycjonujesz przy użyciu słowa „mechanik samochodowy”. Nagle ktoś z innego stanu np wisconsin ma awarię auta, wpisuje wspomnianą frazę w wyszukiwarkę i wchodzi na Twoją stronę. Oczywiście natychmiastowo ją opuści, gdyż nie będzie miał zamiaru przemierzać 300mil, aby naprawić samochód.

Jak widać pozycjonowanie ogólne firmy często może przynosić efekt w postaci dużej liczby odwiedzin. Jednak bardzo często trafią na stronę osoby w ogóle nie zainteresowane naszą firmą, właśnie ze względu na jej położenie geograficzne. Dlatego dla firm stacjonarnych dużo lepszym i zarazem tańszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie lokalne, czyli promowanie firmy pod wyrażeniem kluczowym „warsztat samochodowy + miasto”. Dzięki temu trafisz tylko do tych osób, które mogą skorzystać z Twojej oferty.

Pozycjonowanie lokalne firmy jest bardzo podobne do pozycjonowania ogólnego jest jednak kilka zasadniczych różnic. Na początku musimy znaleźć słowa kluczowe odpowiadające prowadzonej przez nas działalności, do których koniecznie należy dodać nazwę miejscowości, w której działamy. Będąc właścicielem warsztatu samochodowego oraz świadcząc usługi związane z naprawą aut na terenie Chicago i okolic, dobrymi hasłami będą wówczas: „Naprawa Samochodow Chicago”, „wymiana oleju Chicago” oraz hasła na inne miasta znajdujące się niedaleko Chicago np.: Des Plaines, Niles, Mount Prospect, Elk Grove Vilage.

Następnym ważnym etapem jest aby przyjrzeć się konkurencji i frazom, które używa się do pozycjonowania lokalnego. Może się okazać, że nasi lokalni rywale w ogóle nie posiadają strony www czy wizytówki w Internecie, dzięki czemu proces pozycjonowania naszej firmy będzie łatwiejszy. Do tego celu używamy specjalne oprogramowanie które jak papierek lakmusowy pokaże nam jakie opcje mamy i z kim będziemy walczyć o pozycje w wyszukiwarkach

Po starannym dobraniu słów kluczowych i przeanalizowaniu sytuacji na naszym lokalnym rynku należy przystąpić do optymalizacji strony internetowej. Jest to element kluczowy przy pozycjonowaniu lokalnym jak i ogólnym. Należy ją usprawnić w taki sposób, aby roboty Google nie miały wątpliwości jakiego konkretnego regionu czy miasta dotyczy nasza strona. W tym celu koniecznie trzeba zwrócić uwagę m.in. na nagłówki <title>. Najlepiej, gdy znajdzie się tam miejscowość naszego działania oraz nazwa firmy.

Po dokonaniu wszystkich poprawek czas na zdobywanie linków prowadzących do naszej witryny. Link building jest ważny zarówno przy pozycjonowaniu na frazy ogólne jak i przy pozycjonowaniu lokalnym. Mogą to być artykuły sponsorowane opisujące naszą działalność. Jednak w przypadku pozycjonowania lokalnego dużą rolę odgrywa obecność nazwy i danych teleadresowych firmy na innych stronach. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się różnego rodzaju zaufane katalogi firm.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Kiedy pozycjonowanie lokalne nie ma sensu?

Pozycjonowanie lokalne to nie jest idealna strategia dla każdego biznesu. Tyczy się to przede wszystkim sklepów internetowych. Prowadząc internetowy sklep z kosmetykami nie ma najmniejszego sensu jego pozycjonowanie lokalne np. na frazę perfumy Chicago, gdyż dostawa obejmuje całą kraj czy nawet cały Świat. Większość sklepów internetowych posiada swoje biura, z których pracownicy je obsługują, jednak jeżeli niemożliwy jest w nich odbiór osobisty towarów to nie należy pozycjonować ich z użyciem nazwy miasta. Musisz zatem zadać sobie podstawowe pytanie czy sprzedaż Twoich produktów i usług jest ograniczona do konkretnego miejsca lub regionu? – jeśli tak to pozycjonowanie lokalne jest właśnie dla Ciebie.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Wyszukiwanie w sieci od strony klienta

Coraz więcej osób szuka produkty i usługi w internecie zawężając kryteria wyszukiwania do najbliższej okolicy.

Od dawna wiadomo, że małe sklepy czy rodzinne firmy prowadzone są z dużym entuzjazmem przez ich właścicieli, a za ladą stoją eksperci z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią wiedzą. Atutem tego jest fakt, że mamy wówczas osobisty kontakt z właścicielem czy znającymi się na swoim fachu pracownikami. Możemy im zadawać pytania i oczekiwać jasnej i zrozumiałej odpowiedzi. Dodatkowym plusem jest oczywiście odległość. Wyobraźmy sobie, że właśnie mamy drobną awarię w domu, która wymaga natychmiastowej naprawy. Przecież nie będziemy przedzierać się przez całe miasto do sklepu budowlanego np Home Depot, szukali konkretnego działu, w którym znajdują się potrzebne nam materiały, a następnie stali w długiej kolejce do kasy. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce trzy słowa: „nazwa produktu + miasto”, a oprócz tradycyjnych wyników pojawi się również mapa z zaznaczonymi firmami. Może się wtedy okazać, że trzy ulice dalej znajduje się sklep, którego szukamy. A jeżeli zapomnimy czegoś kupić, w każdej chwili można do niego wrócić.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Dla kogo jest pozycjonowanie regionalne?

Pozycjonowanie regionalne sprawdzi się zarówno w przypadku małych przedsiębiorstw jak i dużych. Osoby zarządzające duzymi sklepami poświęcają mnóstwo pieniędzy zarówno na marketing tradycyjny jak i internetowy. Dzięki temu możliwe jest pozycjonowanie ich stron na ogólne i regionalne słowa kluczowe. Jednak to właśnie małe firmy mogą najbardziej skorzystać inwestując w pozycjonowanie regionalne, czyli pozycjonowanie stron za pomocą fraz związanych z konkretnym stanem np ILLINOIS.  Mają one szansę zaistnieć na rynku a nawet mogą uzyskać przewagę konkurencyjną nad dużo większymi firmami o zasięgu całego kraju np USA.

Pozycjonując firmę na rynku regionalnym mamy możliwość dotarcia do większej ilości klientów. To w rezultacie spowoduje wzrost sprzedaży towarów i usług zarówno w sklepie stacjonarnym jak i internetowym. Dzięki odpowiedniej strategii, można bardzo wzmocnić wizerunek firmy w sieci i w danym obszarze.

Pozycjonowanie regionalne jest także tańsze i łatwiejsze od pozycjonowania ogólnego. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszą konkurencją. Osiągnięcie pierwszej pozycji w rankingu lokalnym bądź regionalnym to często droga do zajęcia pozycji lidera w branży.

Dobrym uzupełnieniem działań z zakresu pozycjonowania lokalnego, regionalnego będzie skorzystanie z usługi Google Moja Firma. Dzięki temu dostarczyć można swoim potencjalnym klientom podstawowych informacji o tym, gdzie znajduje się firma, jaki jest jej dokładny adres, dane kontaktowe itd. Wizytówka z informacjami na temat firmy będzie bez problemu dostępna dla użytkowników.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Pozycjonowanie lokalne i ogólne

Napisaliśmy wyżej, że pozycjonowanie lokalne może okazać się w niektórych przypadkach tańsze, czasem warto właśnie od niego rozpocząć zwiększanie widoczności w wyszukiwarce. Jeśli konkurencja jest bardzo duża i osiągnięcie widoczności w wynikach wyszukiwania na ogólne frazy wymaga kilkunastu miesięcy pracy to warto rozważyć na początek pozycjonowanie lokalne. Możemy rozpocząć od fraz lokalnych, pod które jest mniejsza konkurencja. Dzięki temu już będziemy docierać do klientów z danego regionu np Chicago, Illinois, wciąż pracując nad widocznością pod trudniejsze frazy.

Warto również dodać, że pozycjonowanie lokalne to tylko jedno z działań marketingowych, które mogą wykorzystać firmy do promocji swojej działalności w internecie. Zawsze należy indywidualnie dobrać najskuteczniejsze narzędzie marketingowe, bo tylko w taki sposób można odnieść sukces.

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz SMS 773-800-1520 lub Kliknij Tutaj

Pozycjonowanie Stron www Chicago
Pozycjonowanie Stron www Chicago

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.